תוכן פרסומי

"פעם הייתי מחכה לשיחה יומית מהילדים, היום הם לא מצליחים לתפוס אותי בטלפון"

עד לא מזמן המעבר לדיור מוגן נתפס כיציאה מהבית ל"שלב האחרון" • היום בתי הדיור המוגן נחשבים לסמל סטטוס • איך קרה השינוי, ואיך הוא התרחש כל כך מהר?

דניאל אייל

13897

(שנה גודל)
"בתי האבות" של פעם הפכו ל"ריזורט הכל כלול". בית "עד 120" בראשון לציון
"בתי האבות" של פעם הפכו ל"ריזורט הכל כלול". בית "עד 120" בראשון לציון

"האמת? ממש לא רציתי לעבור לבית אבות. אמרתי לילדים שלי שאני לא יוצאת מהבית לשום מקום. דיור מוגן נתפס בעיני כמקום לאנשים שלא מוצאים את עצמם בבית או כאלה שסובלים מבדידות. אבל אז אחת החברות שלי עברה לדיור מוגן, והזמינה אותי לביקור. אחרי יום ביחד הבנתי את הטעות. היא בעצם חיה את החלום שתמיד חלמתי: היא גרה במקום שמרגיש כמו בית מלון, היא לא צריכה לדאוג לאוכל, לניקיון ולבישולים, והיא נפגשת עם חברות כל יום כאילו היא בטיול בחו"ל. מה צריך יותר מזה בחיים?"

את הדברים האלו אמרה לנו אסתר (74) מת"א שעברה לאחרונה לגור בבית הדיור המוגן "עד 120".

דברים דומים שמענו גם ממרים מרקוביץ' (76) שעברה עם בעלה מיכאל לבית "עד 120" בראשון לציון: "מבחינה חברתית אני ובעלי השתדרגנו", היא מספרת, "אנחנו מעט חודשים פה, אבל כבר התחברנו לכמה זוגות נוספים. אנחנו יושבים איתם כל יום אחרי ארוחת הערב לקפה ועוגה, מדברים ומתעדכנים.

זה נעים להיות מוקפים באנשים. וגם מבחינת הזוגיות, אחרי 53 שנות נישואין זה מאתגר להיות יחד כל הזמן, אז עכשיו שנינו יותר רגועים כאן".

מחקר של אוניברסיטת ייל מצא שאנשים המייחסים לזקנה בעיקר דברים שליליים – פגיעה באיכות חיים, קושי ומוגבלות – חווים יותר קשיים פיזיים ונפשיים בהגיעם לגיל זקנה, ואף מתים בממוצע 7.5 שנים מוקדם יותר מאשר אנשים המחזיקים בעמדות חיוביות יותר כלפי הזדקנות.

ככלל, ניתן לומר כי ההתמודדות עם אתגרי הגיל השלישי נחלקת לשתי אסכולות: זו האופטימית, המקדשת למידה והתקדמות מתמדת; וזו הסקפטית, שלפיה זה כבר לא השלב שבו ניתן לשנות הרגלים ישנים. כיום ברור כי הזדקנות קשורה באופן ישיר לרמת הפעילות הפיזית, הקוגניטיבית והחברתית של האדם.
"כשאנשים 'מתחילים להפסיק' – אז הם מתחילים להזדקן”, אומר ג'ורג' פסטבינדר, בן 75 שהשתתף בסרטון "What is Old", המלמד אנשים צעירים להעריך מחדש את עמדותיהם כלפי הזדקנות בכלל ואנשים זקנים בפרט. ואולי בעצם זה הסוד הגדול של שמירה על "גיל מנטלי צעיר": להמשיך בפעילות כל הזמן, ואף פעם לא לבחור להפסיק.

"חשוב לי להיות פעילה ואני משתתפת באופן קבוע בחוגים שאני אוהבת: שיפור הזיכרון, שירה באנגלית, חוג תנ"ך, ספרות, שירה וברידג'. כפי שזה נשמע, אני כמעט לא בבית, וגם בטלפון הסלולרי לא מצליחים לתפוס אותי כי אני רוב הזמן בפעילויות", מספרת דיירת נוספת בבית עד 120.

זוג נוסף, אביבה ואריה, מספרים כי הם מארחים את בני המשפחה שמגיעים לבקר ונהנים מהפעילויות שהבית מציע. שניהם שוחים בבריכה, הם שומעים הרצאות על אקטואליה, טבע, מוזיקה, מסעות בעולם ונהנים מהופעות תרבות. "אני בחוג התעמלות לחיזוק צפיפות העצם, שרה במקהלה ומשתתפת במפגשי כתיבה יוצרת וציור. אנחנו מרגישים שאנחנו חיים בתוך קהילה," אומרת אביבה, "נוח לנו כאן. אם משהו מתקלקל, יש מי שיתקן, אנחנו גם לא צריכים לדאוג לניקיון ולביטוח לעוזרת".

דייר נוסף מסביר כי "ההרגשה שלי כאן טובה. יש תעסוקה מבוקר ועד ערב, והצוות מורכב מאנשים איכותיים וטובי לב. בבוקר הראשון שלי כאן עמדתי מול הראי ואמרתי לעצמי: איזה כיף, אני בבית".

מעוניינים להצטרף ל"גמלאים החדשים" שחיים "בבית מלון", לא עסוקים במטלות בית ונפגשים עם חברים מדי יום?

תעודת הזהות אינה תקינה אנא נסה שוב

בכפוף לאישור החברה
בכפוף לתנאי השימוש

לידיעת הקוראים

אתר Life Style Talk ומפעיליו אינם אחראים למוצר המוצג לעיל, רכישתו ו/או כל שימוש בנוגע אליו.

דיוק ואמינות המידע המפורסם באתר הינם ערך מרכזי עבורנו. עם זאת, לעיתים אנו משנים את השמות, התיאורים ופרטים אישיים של המוזכרים בכתבות התוכן או התוכן השיווקי על מנת לשמור על פרטיותם ו/או משיקולים נוספים.

האתר מכיל תכנים שונים ומגוונים וביניהם גם תכנים פרסומיים אשר מטרתם קידום מכירות.
מעת לעת מתקיימים יחסי תגמול כספי בין מנהלי האתר לבין מפרסמים, בעלי מוצרים או נותני שירותים שונים המוזכרים באתר.

למידע נוסף אודות תנאי השימוש באתר והתכנים המוצגים בו, ניתן להגיע ע"י לחיצה כאן.

true
דילוג לתוכן